Başarılı Öğrencilerimizin Ödüllendirilmesi

Şule ÖZKAYA 23.12.2011Sayın Mertek Ailesi,
Sayın Altuner Ailesi,
Sayın Basın Mensupları,
Değerli Konuklar,


Bu yıl, Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni bir sayfa açan 31 Ekim 1961 tarihli İşgücü Anlaşmasının 50. Yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutladık. Bu anlaşma kapsamında, 1960’lı yılların başında Almanya’ya gelen Türk işçileri, Almanya’da birkaç yıl çalıştıktan sonra geri dönmeyi ve birikimlerini Türkiye’de değerlendirmeyi amaçlamışlardı. Ama önce iş sözleşmeleri uzatıldı, sonra, aile birleşimi anlaşması çerçevesinde, 1970’li yıllardan başlayarak, aile bireyleri Almanya’ya geldiler ve Türk göçmenler, bu süreçte, “konuk işçi” olarak değil, toplumun sürekli bireyleri olarak yaşamlarını Almanya’da kurdular.

Artık, Almanya’da doğup büyüyen 4. ve hatta 5. kuşaklardan söz etmekteyiz. Bugün, Almanya’daki Türkler, toplumsal yaşamda etken biçimde yer almakta, Türk kökenli göçmenlerin sayısı ekonomi, siyaset, bilim, spor ve kültürel alanların yanı sıra, devlet dairelerinde ve hatta yönetimde hızla artmakta, başarıları öne çıkmaktadır.

Her durumda, Almanya’da yetişen ve göçmen kuşakları temsil eden çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim ve öğrenimleri temel önceliğimizdir. Bu ülkenin eğitim uygulamalarından kaynaklanan tüm engellemelere karşılık, çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimde ulaştıkları başarı düzeyi hepimizi onurlandırmaktadır.

Almanya’daki Türk toplumunun eğitimine verdiğimiz önemi vurgulamak, özellikle “gymnasium” düzeyinde eğitime ilgiyi teşvik etmek, başarılı Türk öğrencilerin ve velilerinin görünürlüklerini artırmak amacıyla, 2009 yılında Büyükelçiliğimizce bir uygulama başlatıldı. Buna göre, Almanya'daki 13 Başkonsolosluğumuz tarafından, görev bölgelerindeki en yüksek ortalamaya sahip Türk ve Türk kökenli başarılı "gymnasium" öğrencilerine teşvik ödülleri verilmektedir.Bu yıl, Essen Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde yer alan çeşitli okullarla temas kurduk ve bu çerçevede, Hamm kentinde bulunan “Maerkischer Gymnasium”da Abitur sınavlarına katılan 194 öğrenci arasında, okul birincilerinin, en yüksek not olan 1.0 not ortalamasıyla iki Türk öğrenci olduğunu, gururla belirledik.

Bugün, okul birincileri Afra Betül Mertek ve Uğur Altuner’i bir kez daha kutlamak, başarılarının devamını dilemek, ödüllerini vermek için toplanmış bulunuyoruz.

Sevgili Afra Betül ve Uğur, her ikinizi de içtenlikle kutlarım.

Kuşkusuz, elde ettiğiniz başarıda ailelerinizin de önemli payı bulunmaktadır. Bu çerçevede, anne ve babanızı da tebrik ederim.

Sayın Mertek ve Sayın Altuner Aileleri,

Ailelerin, çocuklarının eğitimini yakından takip etmelerinin ve desteklemelerinin önemini gösterdiniz, örnek oluşturdunuz, sizlere teşekkürlerimi sunarım.

Sayın Konuklar,

2009 yılında başlattığımız bu sembolik girişim, Türk ve Türk kökenli öğrencilerimizi yüksek eğitime teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Çünkü yükseköğrenim, kişilerin dünyaya bakış açısını, ufkunu genişletmekte, donanımlı bireyler olarak toplum içinde öne çıkmalarına katkı sağlamaktadır.

Bugün Alman eğitim sistemi içinde eğitim gören yaklaşık 500 bin çocuğumuzun sadece 25.000’i yükseköğrenime devam etmektedir. Almanya’da yaklaşık 2 milyon üniversite öğrencisinin 250 bini yabancı, bunların da sadece %10’u Türk veya Türk kökenlidir. Bu sayının artırılması konusunda başta öğrencilerimize, ama aynı zamanda velilerimize, ailelerimize yani hepimize önemli görevler düşmektedir.

Bu yıl, Almanya’daki başarılı 28 öğrencinin ödülleri, Berlin’de Sayın Başbakanımızın katılımlarıyla 1 Kasım günü düzenlenen 50.Yıl Göç Sempozyumu Gala Yemeği sırasında verilmişti. Uğur Altuner, Berlin’e giderek ödülünü aldı, Afra Betül Mertek’in ödülünü ise kendisine şimdi sunuyoruz.

Her ikinizi de sevgiyle kucaklar, yükseköğrenimlerinizi de aynı başarıyla tamamlamanızı dilerim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı