Cumhuriyet Bayramı Konuşması

Şule ÖZKAYA 29.10.2011Değerli Vatandaşlarım,
Sevgili Öğrenciler,
Ulu Önder Atatürk’ün öncülüğünde kurulan Cumhuriyetimizin 88. Yıldönümünde, hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.
Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu 29 Ekim 1923 ulusumuzun tarihinde bir dönüm noktasıdır. Cumhuriyetimizin kurulması ve ardından uygulamaya konulan köklü ve geniş kapsamlı reformlarla, ülkemizin sadece siyasi, ekonomik ve sosyal altyapısı değil, Türk milletinin kaderi kısa bir süre içerisinde değişmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti, siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma projesidir. Cumhuriyet rejimi, her şeyden önce bir yurttaşlık bilinci oluşturmuş, vatandaşlar arasında eşitliği sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkını vermiştir.
Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; onu, modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır.
Dış politikada, bağımsızlığa saygı ve devletlerin eşitliği ilkesi benimsenmiş, barış olgusu dış politika anlayışının temelini oluşturmuştur.
Türk Milleti, Cumhuriyet ile birlikte; bağımsızlık anlayışından ve kendi kültüründen taviz vermeden, tüm yönleriyle modern dünyanın etkin bir üyesi olmuş, Avrupa Birliği ölçütlerini yakalamış ve yarınlara güvenle bakan, yeniliklere açık, yurttaşlarının gurur duyacağı kalkınmış bir ülke konumuna gelmiştir.
Bu nedenle; Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.
Değerli vatandaşlarım,
Türkiye’den Almanya’ya işgücü göçünün 50. yılında, topluma uyum sağlamış, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatta başarılı vatandaşlarımızın sayısının çoğunlukta olduğunu gururla görmekteyiz. Sizler aynı zamanda, ulusal birliğimizin korunmasına, çocuklarımızın değerlerimize bağlı, eğitimli ve kültürlü yetiştirilmesine gayret etmektesiniz. Değerlerimizin beraberce yaşanıp yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması için gösterdiğiniz çaba her türlü takdirin üzerindedir.
Sevgili vatandaşlarım,
Özellikle son zamanlarda hepimizi derin acılara boğan olaylar karşısında metanetini koruyan milletimizin, bu kez de sağduyulu bir biçimde, tüm engelleri birlik ve beraberlik içinde aşacağına eminim. Milletimizin ortak bilinci, bu süreçte en büyük gücümüz olacaktır.
Her durumda, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda kararlılıkla ilerleyerek, Cumhuriyetimizin sonsuza dek yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur.
Bu anlamda, Türkiye Cumhuriyeti’nin, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü, Atatürk ilke ve inkılaplarını korumaya kararlıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor; hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı