SREBRENİTSA SOYKIRIMININ 25. YILDÖNÜMÜ ANMA TÖRENİ

Şener Cebeci 20.06.2020
SREBRENİTSA SOYKIRIMININ 25. YILDÖNÜMÜ ANMA TÖRENİ
(Dortmund, 20 Haziran 2020)

Almanya Boşnak İslam Topluluğu Merkez Konseyinin değerli yöneticileri,
Boşnak Toplumunun değerli üyeleri,
Kıymetli Konuklar,
o Bosnalı kardeşlerimizin 25 yıl önce Srebrenitsa'da yaşadıkları tarifsiz acıyı bugün hala yüreklerimizde hissediyoruz.
o Bu insanlık ayıbının yıldönümünde, şehitlerimizin kederli ailelerine bir kez daha en içten taziyelerimi sunuyorum.
o Uluslararası mahkeme kararlarıyla tasdik olunan Srebrenitsa soykırımını devletim ve milletim adına en kuvvetli ifadelerle lanetliyorum.
o 25 yıl önce Srebrenitsa'da insanlık onuru ağır bir yara aldı. Bu soykırım, insanlık tarihi, Avrupa tarihi için bir kara leke oldu.
o Bir daha bu acıların yaşanmaması için Srebrenitsa'yı unutmayacağız, unutturmayacağız.
o Srebrenitsa'da, henüz geçtiğimiz Şubat ayında Hanau'da yaşananlar; yabancı düşmanlığı, İslamofobi, ırkçılık, aşırı milliyetçilik, etnik ve dini radikalizm gibi gayrı insani akımlara karşı Almanya dahil heryerde daima müteyakkız olunması gerektiğini bize bir kez daha hatırlatmaktadır.
o Aynı şekilde, Srebrenitsa'da işlenen soykırımı inkâr eden bir yazara geçen yıl tüm itirazlara rağmen Nobel Edebiyat Ödülü verilmesi, en ağır suç olan soykırımın bile kolaylıkla gözardı edilebildiğini göstermektedir.
o Bu nedenle, bu acıların bir daha asla yaşanmaması için, üzerimize düşeni yapmak bir insanlık borcudur.

Değerli konuklar,
o Unutulmamalıdır ki, Bosna Hersek'in istikrarı, Balkanların istikrarıdır.
o Balkanların istikrarı, Avrupa'da barış ve huzurun anahtarıdır.
o Bu itibarla, barış içinde birarada yaşamayı, karşılıklı diyaloğu ve uzlaşmayı teşvik etmeliyiz. Bu topraklarda barış, huzur, istikrar ve refahı sağlamak hepimizin ortak sorumluluğudur.
o Türkiye olarak bu hususta kardeşimiz Bosna'ya, Bosna halkına, Bosna'nın gençlerine destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz.
o Türkiye her zaman ve her koşulda Bosna Hersek'in yanında olmuştur. Bundan sonra da olmaya devam edecektir.
o Allah'a emanet.

Sehr geehrte Leiter des Zentralrats der Islamischen Gemeinschaft der Bosniaken in Deutschland,
geschätzte Mitglieder der Bosnischen Gemeinschaft,
sehr geehrte Gäste,
• Den unbeschreiblichen Schmerz, den unsere bosnischen Geschwister vor 25 Jahren in Srebrenica erlebt haben, spüren wir heute noch immer in unseren Herzen.
• Am Jahrestag dieser menschlichen Schande möchte ich den leidenden Familien unserer Opfer noch einmal mein aufrichtiges Beileid aussprechen.
• Den durch internationale Gerichtsentscheidungen bestätigten Völkermord in Srebrenica, verfluche ich im Namen meines Staates und meiner Nation mit den stärksten Äußerungen.
• Vor 25 Jahren wurde in Srebrenica die Menschenwürde schwer verletzt. Dieser Völkermord ist ein schwarzer Fleck für die Menschheitsgeschichte und die europäische Geschichte.
• Damit solch ein Schmerz nie wieder erfahren wird, werden wir Srebrenica nicht vergessen und nicht vergessen lassen.
• Die Geschehnisse in Srebrenica und im letzten Februar in Hanau; Fremdenfeindlichkeit, Islamophobie, Rassismus, extremer Nationalismus, ethnischer und religiöser Radikalismus erinnern uns noch einmal daran, dass wir überall, Deutschland eingeschlossen, immer gegen solche unmenschlichen Strömungen wachsam sein sollten.
• Ebenso zeigt die Verleihung des Nobelpreises für Literatur; trotz aller Einwände an einen Schriftsteller, der den in Srebrenica begangenen Völkermord bestreitet, dass selbst das schwerste Verbrechen, der Völkermord, ohne weiteres ignoriert werden kann.
• Aus diesem Grund ist es eine menschliche Pflicht, unseren Beitrag zu leisten, damit diese Leiden nie wieder erlebt werden.

Sehr geehrte Gäste,
• es sollte nicht vergessen werden, dass die Stabilität von Bosnien und Herzegowina die Stabilität des Balkans ist.
• Die Stabilität des Balkans ist der Schlüssel zu Frieden und Ruhe in Europa.
• Daher müssen wir das friedliche Zusammenleben, den gegenseitigen Dialog und das Übereinkommen anregen. Es liegt in unserer gemeinsamen Verantwortung, Frieden, Ruhe, Stabilität und Wohlstand in diesen Ländern zu gewährleisten.
• Dahingehend unternehmen wir als die Türkei alles, was in unserer Macht steht, um unseren Bruder Bosnien, das Volk Bosniens und Bosniens Jugend zu unterstützen.
• Die Türkei war zu jeder Zeit und unter allen Umständen an der Seite von Bosnien und Herzegowina und wird das auch weiterhin sein.
• Allah’a emanet.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı