BAŞKONSOLOS ŞENER CEBECİ’NİN “AVRUPA SPOR VE KÜLTÜR FESTİVALİ” AÇILIŞ KONUŞMASI

Şener Cebeci 28.06.2019
Sayın Bakanım,
Değerli Bakan Yardımcım,
Sayın Başkan Thomas Hunsteger-Petermann
Değerli Müsteşar Olivier Wittke
Saygıdeğer Başkonsoloslar
Muhterem protokol üyeleri
Türk ve Alman toplumunun değerli temsilcileri
Bayanlar ve baylar

Türkiye dışında ilk kez düzenlenen “Avrupa Spor ve Kültür Festivali”ne hoşgeldiniz!

İçinde bulunduğumuz Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti ve Ruhr Bölgesi, Türk diasporasının merkezi kabul edilmektedir. Bu eyalette 1 milyondan fazla Türk vatandaşı yahut Türkiye kökenli insan yaşamaktadır. Dolayısıyla, festival için başlangıcın buradan yapılmasının anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Festivale evsahipliği yapan Hamm şehrinin başka bir özelliği daha var: yoğun bir Türk nüfusu barındırmasına ilave olarak, Türkiye’deki çeşitli şehirlerle kurduğu yakın ilişkilerle benzersiz bir işbirliği modeli sunmaktadır. Hamm şehri hem Afyon ve Bağcılar ile aktif bir şekilde kardeş şehir ilişkileri yürütmekte, hem de Seferihisar İle de ortak şehir ilişkileri çerçevesinde işbirliği yapmaktadır. Hamm adeta iki ülke arasında bir dostluk köprüsü işlevi görmektedir. Bu bakımdan da doğru adreste olduğumuzu düşünüyorum.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sırasında Türkiye’de halka hitap ederek, bu alçakça teşebbüsü kınayan ve gerçek bir Türkiye dostu olduğunu gösteren Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hunsteger-Petermann’a bu vesileyle bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Değerli misafirler,

Bugün açılışını yaptığımız festivalin de bir kez daha gösterdiği gibi, Türkiye ile Almanya arasında benzersiz insani bağlar mevcuttur.

İki ülke arasındaki tarihi ve geleneksel dostluk ilişkilerine ilave olarak, 55 yıl önce misafir işçi statüsünde Almanya’ya gelen Türkler bugün 3. ve 4. kuşak nesillerle Almanya’daki en büyük yabancı topluluğu oluşturmaktadır.

Bugün sayıları 3,5 milyona ulaşan Türk Toplumu, Almanya’nın kalkınıp zenginleşmesine önemli katkılarda bulunmuş, ekonomiden spora, sanattan kültüre kadar hayatın her alanında başarılı örnekler vermiştir.

Buradaki Türk Toplumu, ikili ilişkilerin zor bir süreçten geçtiği dönemde diyaloğun sürmesinde kilit rol oynadığı gibi, normalleşme sürecinin yaşandığı günümüzde de ilişkilerin daha da geliştirilmesinde itici güç olmaktadır.

Bu festival, hem Alman hem Türk toplumuna hitap etmekte ve her iki toplum arasındaki dostluk ve işbirliğini güçlendirmeyi hedeflemektedir. Festivalin açılışının böylesine üst düzey bir katılımla ve coşkuyla gerçekleştirilmekte olması, toplumlarımız arasındaki bu dinamizmi yansıtmakta, size verilen değeri göstermektedir.

Bu dinamizm, ekonomiden turizme, kültürden sanat ve spora kadar hayatın her alanına yayılmakta, bizi birbirimize sıkıca bağlamaktadır. Bu tür etkinlikler, aramızdaki yakınlığı yeniden hatırlamak için uygun bir fırsat sunmaktadır.

Festivalin başarılı geçmesi, bundan sonra Avrupa’nın başka şehirlerinde gerçekleşecek benzer festivaller için de önemli bir referans olacaktır.

Bu itibarla, festivalin hedeflediği şekilde başarılı ve keyifli geçmesini diliyor, bu vesileyle Türkiye’den gelen değerli misafirlerimizi ve tüm katılımcıları bir kez daha saygıyla selamlıyorum.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı