ÇANAKKALE ZAFERİ, ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ, İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE "MİLLETİN SESİ" MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI VESİLESİYLE YAPILAN KONUŞMANIN METNİ

Şener Cebeci 26.03.2019
Değerli konuklar,
Saygıdeğer öğretmenler, dernek ve STK mensupları, basın mensupları,
Aziz vatandaşlar,
Sevgili çocuklar,

Bugün burada Türkiye olarak, Türk Milleti olarak bizim için çok özel anlamı bulunan birkaç tarihi olayı ve tarihi şahsiyeti anmak için toplandık.

Bahsettiğim tarihi olay, tarihimizdeki sayısız destandan biri olan Çanakkale Zaferidir.

Bahsettiğim tarihi şahsiyet, “Milletin Sesi” olarak nitelendirilen, Milli Şarimiz, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’dur.

Bugün ayrıca Şehitler Günü’nü de idrak edeceğiz, zira 18 Mart Türkiye’de aynı zamanda Şehitler Günü olarak kabul edilmektedir.

Evet, Çanakkale, şehitler ve Mehmet Akif. Birbirini bütünleyen isimler ve kelimeler...

Çünkü Çanakkale demek, şehitler demek. Şehitler demek vatan demek, vatan demek istiklal, yani bağımsızlık demek. İstiklal deyince de önce Atatürk ve silah arkadaşlarını, sonra Milli şairimiz Mehmet Akif’i hatırlıyoruz.

Bu vesileyle, Çanakkale’de Anafartalar Komutanı olarak ismini duyuran, Kurtuluş Savaşını zaferle sonuçlandıran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, köklü tarihimizin bu eşsiz liderini minnet ve rahmetle anıyoruz.

Değerli vatandaşlar,

İstiklal Marşı, hem edebi gücüyle hem de içerdiği ruh ve felsefeyle tüm milletimizin gönlüne haklı olarak taht kurmuş emsalsiz bir şiirdir.

Mehmet Akif de, şairliği kadar, yüksek fazilet timsali bir karaktere sahip olduğu için, ‘milli şair’ unvanını fazlasıyla hak etmiştir.

Öte yandan, Mehmet Akif İstiklal Marşı ile olduğu kadar, Türk dilinde yazılmış en muhteşem şiirlerinden biri olan Çanakkale Şiiri ile de Türk edebiyat tarihine adını şan ve şerefle yazdırmış müstesna bir şahsiyettir.

Dolayısıyla, Çanakkale denince de akla Mehmet Akif’in gelmesi tesadüf değildir.

Esasen, Mehmet Akif’in bu iki büyük olayla birlikte anılması da boşuna değildir:

Çünkü, Çanakkale destanı, Kurtuluş Savaşı’nın da başlangıcı sayılmaktadır.

Çanakkale’de doğan yenilmez ruh, birkaç sene sonra kurtuluş savaşını zafere taşıyan ruhtur. Bildiğiniz gibi, Çanakkale Zaferinden sadece 4 yıl sonra Kurtuluş Savaşı mücadelesi başlamıştır.

Çanakkale Zaferi, Osmanlı’nın son döneminde üst üste yaşadığımız felaketler silsilesinin nihayet sona erdiği, milletimizin makus talihinin değiştiği savaştır.

Mehmet Akif’in deyimiyle ‘eski dünya, yeni dünya, bütün akvamı beşer’e, yani dünyanın tüm milletlerine karşı verilen bir şanlı mücadelenin sonunda kazanılmış, uğrunda çok ağır bedeller ödenmiş kutlu bir zaferdir.

18 Mart aynı zamanda “Şehitler Günü”dür. Çünkü her sene 18 Mart’ta kutlanan Çanakkale Zaferi, 14-15 yaşlarındaki çocukların, harbe gönüllü gidip bir daha geri gelmeyen okul çağındaki talebelerin, üzerinde giyecek elbisesi, cephede yiyecek ekmeği olmayan Mehmed’in insanüstü fedakarlığı ve kahramanlığı sayesinde tarih sayfalarında altın harflerle yazılmıştır.

Çanakkale’de bir ulusun tüm gençliği toprağa düşmüştür. Ülkemiz bu büyük insan kaybını Cumhuriyet döneminde de uzun yıllar boyunca hissetmiştir.

Mensubu olduğum Dışişleri Bakanlığı da çok sayıda şehit vermiş bir kurumdur.

Ermeni terör örgütlerinin eylemleri neticesinde, 1970’ler ve sonrasında, 58’i Türk vatandaşı olmak üzere (31’i diplomat ve aile mensubu) 77 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştır.

Ermeni teröristlerin gerçekleştirdikleri suikastlere ilave olarak, 1991 ve 1994
yıllarında Atina Büyükelçiliğimiz Basın Ataşesi Yardımcısı Çetin Görgü ve Büyükelçilik Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu, 1993 yılında Bağdat Büyükelçiliğimiz İdari Ataşesi Çağlar
Yücel ve 2004 yılında Musul’da Güvenlik Ataşelerimiz Nihat Akbaş, Bilal Urgen, Adem
Çiçek, Bülent Kıranşal ve Süleyman Karahasanoğlu şehit edilmişlerdir

Bu vesileyle, bu aziz vatan için Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı sırasında vatanın dört bir köşesinde, Kıbrıs’ta, terör örgütlerine karşı savaşırken ülke içinde veya dışında, Afrin’de, Cerablus’ta, El Bab’da, 15 Temmuz günü Türkiye’nin dört bir yanında şehit olanları, rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Gazi olanlara şükranlarımızı ve minnettarlığımızı sunuyoruz. Onların aziz hatırlarını daima en değerli hazinemiz olarak muhafaza edeceğiz.

Değerli vatandaşlarım,

Bizler büyük bir aileyiz. Sizler de bu büyük ailenin değerli bir parçasısınız. Dünyanın neresinde olursak olalım, ister Türkiye’de, ister sizler gibi gurbette, her birimizin, özellikle de yeni nesil gençlerimizin, çocuklarımızın Çanakkale ruhunu, İstiklal Marşı ruhunu bilmeleri, benimsemeleri, yaşatmaları çok önemli.

Umuyorum ve biliyorum ki, bu ruhu, bu heyecanı çocuklarınıza, yakınlarınıza, dost-akrabalarınıza ve çevrenizdekilere de aşılayacak, onlara da yayacaksınız. Çünkü bizi bir araya getiren, bir arada tutan en kuvvetli bağlardan biri bu bağdır.

Sözlerimi, Mehmet Akif’in şu sözleri ile bitirmek istiyorum: Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın! Amin.

Bu vesileyle hepinizi, hem ülkemiz hem de Dortmund ve çevresindeki siz Türk Toplumu bakımından önemli bir değer olan bu kurumu, yani Türk Eğitim Merkezini var gücünüzle desteklemeye çağırıyorum.

Son olarak, Eğitim Ataşeliğimizin şahsında bu anlamlı etkinliği düzenleyen Dortmund Türk Eğitim Merkezini, bu merkezin değerli başkanını ve öğretmenlerini ve emeği geçen, destek veren herkesi içtenlikle kutluyorum.

Etkinliğimize katılarak bu anlamlı günde heyecanımıza ortak olduğunuz için hepinize şükranlarımızı sunuyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı