3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Şener Cebeci 04.12.2018
Değerli konuklar,

Bildiğiniz üzere, 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Bu vesileyle düzenlenen bu anlamlı etkinlikte sizlerle biraraya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Bu tür özel anmalar, bir yandan engellilerin yaşadığı sorunları ve bu konuda yapılması gerekenleri öne çıkarmakta, diğer yandan sivil toplum kuruluşlarına ve tek tek tüm bireylere düşen görevleri hatırlatmaktadır.

Bu bağlamda bu güzel ve anlamlı etkinliği düzenleyen ve benim de burada sizlere hitap etmeme vesile olan “Engelli Göçmenleri Destekleme Derneği” başkanı Ali Osman Aktaş ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum.

Değerli misafirler,

2017 yılı rakamlarına göre Almanya’da 7.8 milyon ağır engelli insan yaşamaktadır. Neredeyse her 10 kişiden biri ağır engellidir. Burada yaşayan Türklerin de 123 bininin engelli olduğu bilinmektedir.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaletine baktığımızda, 1.8 milyon engelli ile en fazla engellinin yaşadığı eyalet olduğunu görüyoruz. Bu rakamın yaklaşık % 10’u, yani 117 bin engellinin göçmen kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Dortmund’da da yaklaşık 10 bin engelli bulunmakta olup, şehirdeki en büyük göçmen grubu olarak Türkler arasında da önemli oranda engelli bulunduğu tahmİne müsaittir.

Değerli konuklar,

Engelli kişilerin tüm insan hak ve özgürlüklerinden eşit şekilde yararlanmasını teşvik etmeyi ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirmeyi amaçlayan BM Engellilerin Hakları Sözleşmesi, 30 Mart 2007 tarihinde taraf devletlerin imzasına açıldığında, ülkemiz ilk imzacı ülkeler arasında yer almıştır.

Ülkemizde yaşayan yaklaşık 5 milyon engelli vatandaşlarımızın hakları, başta Anayasamız olmak üzere çeşitli yasalarla olduğu kadar uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alınmıştır.

Bu konuda çıkarılan yasalar, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının temel insan hakları çerçevesinde, fırsat eşitliği sağlanarak, ayrımcı uygulamalara yer verilmeksizin çözümlenmesini, üretken, istihdam edilen ve eşit haklara sahip bireyler olarak toplumsal yaşama tam katılımlarının sağlanmasını hedeflemektedir.

Toplumun tüm kesimlerinin, hizmet ve uygulamalarda engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını dikkate alarak, bir bütün halinde ve işbirliği içinde çalışmasıyla bu hedefe ulaşmamız mümkün olabilecektir.

Türkiye’de bu konudaki farkındalığın her geçen gün daha da artmakta olduğunu ve engelli vatandaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmekte olduğunu memnuniyetle söyleyebiliriz. Pratikte yaşanan bazı yanlışlıkları ve aksaklıkları da sivil toplum bilincimizi ve örgütlenme gücümüzü artırarak aşabileceğimizi düşünüyorum.

Değerli konuklar,

Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Temel hedef, engelli vatandaşlarımızın her türlü imkana ve hizmete en az herkes kadar ve ihtiyacı oranında ulaşabildiği bir ortamı sağlamaktır. Biz de bu anlayışla randevu ile verilmekte olan Başkonsolosluğumuzdaki hizmetlerde engelli vatandaşlarımızı randevudan muaf tutmakta, böylece bir nebze de olsa onlara desteğimizi göstermekteyiz.

Her birimimizin yaşamın herhangi bir anında birer engelli adayı olabileceğimiz gerçeğini aklımızdan çıkarmadan ve tüm sorunların el ele vererek birlik içinde çözülebileceğine olan inancımla tüm engelli kardeşlerimize sevgilerimi sunuyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı