Mevlid-i Nebi Haftası

Şener Cebeci 19.11.2018
Değerli vatandaşlarım,

Sevgili Peygamberimizin dünyayı teşriflerinin yıldönümü münasebetiyle kutlanmakta olan ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl ‘Mevlid-i Nebi’ adını almıştır.

Yarın idrak edeceğimiz Mevlid Kandilinin de içinde bulunduğu bir hafta boyunca Hazreti Peygamberimiz ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada Diyanet İşleri Bakanlığımız organizasyonunda çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu vesileyle şimdiden Mevlid Kandilimizi de kutluyorum.

Sevgili Peygamberimizin doğduğu gece, alemlerin kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır. ‘Cahiliyye Devri’ diye adlandırılan kapkaranlık bir çağın üzerine bir nur gibi doğmuş, dünyaya ve alemlere sönmeyen bir ışık olmuştur.

Bir fazilet güneşi olan sevgili Peygamberimizin insanlığı irşat için gönderilmesi Yüce Allah’ın biz insanlara en güzel hediyesidir. Bir hadisinde ‘İslam güzel ahlaktır’ diyen Peygamberimizin ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir.

Burada Almanya’da bizi kaynaştıran, bizi birarada tutan, milli benliğimizi ve kültürümüzü muhafaza etmemizi sağlayan en önemli ortak paydalarımızdan biri yüce dinimizdir. Bizi biz yapan dinimize, dilimize, kültürümüze sahip çıkmak ve bu temel değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Değerli vatandaşlar,

Bildiğiniz üzere yüce dinimizin ilk emri ‘ikra’ yani ‘oku’ emridir. Okumak, ilim öğrenmek kadın-erkek tüm Müslümanlara farzdır. İlim Çin’de de olsa öğrenilmelidir diyen bir geleneğin mensupları olarak önce kendimiz, sonra da çocuklarımız için tüm imkanlarımızı seferber etmeliyiz.

Öncelikle çocuklarımızın en iyi şekilde Türkçe öğrenmelerini sağlamalıyız. Yoksa bugün burada yaptığımız konuşmaları bile anlamaları mümkün olmaz. Ve yavaş yavaş kültürümüzden koparlar. Eğitim ailede başlar. Ancak evde öğrendikleri Türkçe’nin yeterli olmadığını asla unutmayın. Mutlaka okulda da Türkçe eğitim almalarını sağlayın.

Almanya’da başarının temeli iyi bir eğitim, iyi bir eğitimin sonu ise iyi bir iştir. Bunun yolu da iyi Almanca öğrenmekten geçer. Sadece çocuklarınız için değil, sizin için de burada iyi entegre olmanın yolu Almanca’dan geçer. Bunun için hiçbir zaman geç değildir.

Son olarak, bir olmak, iri olmak, diri olmak gerektiğini bu vesileyle hatırlatmak istiyorum. Yüce dinimizden aldığımız feyz ile önce hiçbir ayrım gözetmeksizin kendi insanlarımızı, sonra da tüm insanlığı muhabbetle kucaklamalıyız. Birlikten kuvvet doğduğunu, aramızdaki dayanışma ve muhabbetin bizi güçlü kıldığını, aksi durumda zayıf ve güçsüz kalacağımızı her zaman hatırda tutmamız gerekiyor.

Değerli vatandaşlarımız,

Güzel ülkemiz Türkiye bir zamanlar sizlere yeterince iyi yaşam koşulları sunamadığı için sizler ya da anne-babalarınız çalışmak için gurbete, buralara geldiniz. Bugün çok şükür ülkemiz çok daha güçlü, çok daha saygın bir konumda. Yardım alan bir ülke iken, dünyada en fazla dış yardım veren birinci ülke konumuna yükseldi. Yurt dışında göçmen işçi gönderen bir ülke iken, çoğunluğu Suriyeli 4 milyona yakın mülteciyi topraklarında barındırıyor. İzlediği girişimci ve insani dış politikayla bölgesindeki geniş bir alanda sözü dinlenen, güçlü bir ülke haline geldi. Sizi de hiçbir zaman ihmal etmiyor devletimiz. Sizin ihtiyaçlarınızı her zaman gözeten, sizin için daha iyi koşullar yaratmaya çalışan güçlü bir devletiniz var. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletinize güvenin.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid-i Nebi Haftasını içtenlikle kutluyor, hepinize selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı