29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konuşması

Şener Cebeci 29.10.2018
Türk Toplumunun kıymetli mensupları,
Saygıdeğer Alman dostlarımız,
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna hoşgeldiniz!
Türk Toplumunun siz seçkin temsilcileri ve Alman dostlarımızı bu özel günümüzü onurlandırdıkları için saygıyla selamlıyorum.
Saygıdeğer konuklar,
95 yıl önce büyük badireler sonrasında kurulan 13 milyonluk Türkiye bugün 80 milyonu aşan genç ve eğitimli nüfusu, rekabetçi işgücü, dinamik özel sektörü, gelişmiş altyapısıyla güçlü ve önemli bir ülke haline gelmiştir. Yurtdışına göçmen işçi gönderen bir ülke iken, çok sayıda göçmen işçi alan bir ülke haline gelmiştir. Yardım alan bir ülke iken, dünyada en fazla dış yardım yapan ülkelerden birine dönüşmüştür. Türkiye bugün izlediği “Girişimci ve İnsani Dış Politikayla” 8 milyar Dolar insani yardım sağlayan dünyadaki en büyük donör ülke konumundadır.

3,5 milyonun üzerinde Suriyeliyi topraklarında barındırmaktadır. Suriyeli mülteciler için ülkemiz bugüne kadar 33 milyar ABD Doları harcamıştır. Türkiye, evsahipliği yaptığı mülteci sayısı bakımından da dünyada birinci sırada bulunmaktadır. 600 binden fazla Suriyeli çocuk Türkiye’deki okullarda eğitim görmektedir. Türkiye Avrupa’ya yönelik yeni bir mülteci akımının önüne set çekerek, Avrupa’nın istikrar ve güvenliğine de önemli katkılarda bulunmaktadır.

Esasen Türkiye, kuruluşundan hemen sonra üye olduğu NATO vasıtasıyla da hem kendi güvenliğine, hem de Avrupa’nın güvenliğine büyük katkı sağlayan kilit bir ülke konumundadır. Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri yapan bir ülkedir. Gümrük Birliği vasıtasıyla Avrupa ile ekonomik alanda entegre olmuş bir ülkedir. Avrupa’daki belli başlı kuruluşların kurucu üyesidir. Ezcümle, Türkiye Avrupa’nın vazgeçilmez bir parçasıdır. Avrupa ile bütünleşme yolundaki çabalarımız sürecektir.


Türkiye’nin bugün ulaştığı ekonomik, ticari, askeri, siyasi, insani ve kültürel gelişmişliğin temelleri, 95 yıl önce ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından atılmıştır. Türkiye’nin bu dönüşümünde katkısı olan, başta Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet döneminin tüm lider kadrosuna, asker-sivil her kesime minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Atatürk’ün “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diyerek bizlere miras bıraktığı Cumhuriyet, layıkıyla anlamamız, korumamız ve yaşatmamız gereken en değerli müşterek varlıklarımızdan biri ve geleceğimiz adına en büyük güvencemizdir. Devraldığımız bu değerli mirası daha da yüceltmek, Cumhuriyetimizin kazanımlarına ve Demokrasimize sahip çıkmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur.Değerli dostlar,
Almanya ile aramızda uzun bir geçmişe dayanan, kapsamlı siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler ve hepsinden önemlisi benzersiz insani ilişkiler mevcuttur.
İki önemli NATO müttefiki olarak ortak sorumluluklarımız ve birbirimize yönelik taahhütlerimiz var. Almanya, 37 milyar Avro’ya yükselen dış ticaret hacmiyle en önemli ekonomik ortağımızdır. Ayrıca, 7500 şirketle Türkiye’ye doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında Almanya ilk sırada yer almaktadır. Türk-Alman dostluğunu devam ettirip güçlendirmek ve daha iyi bir seviyeye getirmek hepimizin arzusu ve hedefidir.

Bu hedef doğrultusunda son zamanlarda bazı somut adımların atıldığını memnuniyetle gözlemliyoruz. Karşılıklı üst düzey ziyaret ve temaslar yeniden başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın 27-29 Eylül 2018 tarihlerinde Almanya’ya gerçekleştirmiş oldukları resmi ziyaret ilişkilerimize yeniden ivme kazandırılmıştır. Esasen, geleneksel Türk-Alman dostluğundan beklenen de budur.
Almanya’daki Türk Toplumu, bu geleneksel dostluğun hem bir sonucu, hem de teminatıdır. Türk Toplumu yani sizler bugün Almanya’nın siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamının önemli bir parçası haline geldiniz. Siyaset, sanat, bilim, akademi, ticaret ve spor alanlarından üstün başarılar gösteren bireyler yetiştirdiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bu başarılı örneklerin artması için sizi desteklemeye, teşvik etmeye, sevincinize ortak olmaya, arkanızda durmaya devam edeceğiz.

Sizler, Almanya Türk Toplumu olarak, yarım asrı aşan bir süredir bu ülkenin önemli bir rengi, ayrılmaz bir parçası haline geldiniz. Almanya’nın gelişimine, zenginleşmesine önemli katkılarda bulundunuz. Bu başarı hikâyenizi daha da geliştirmek için bir yandan Almanca eğitimine, diğer yandan da anadilimiz Türkçe’nin öğrenilmesine büyük önem vermemiz gerekiyor. Türk dili ve kültürünün öğretilmesi, kültürel kimliğimizin ve milli benliğimizin muhafazası ve yeni nesillere aktarılması bakımından son derece önemlidir.

Türk Toplumunun kültürel kimliğini ve milli benliğini muhafaza ederek, birlik ve beraberlik içinde bugüne kadar olduğu gibi, hem Almanya’ya hem Türkiye’ye hem de Türk-Alman dostluğuna katkılarda bulunmaya devam edeceğine inanıyoruz.
Bu dostluğun son dönemde zor bir sınamaya maruz kaldığı bir gerçektir. Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sorumlu olanlar ve onlarla işbirliği edenler, Türkiye aleyhine olumsuz bir algı operasyonu yürütmektedir. Müttefiklerimizin bu süreçte Türkiye’nin koşullarını anlamaya çalışarak bizimle omuz omuza yürümelerini, bu hain darbe girişimine katılanlara ve destekçilerine kendi toprakları üzerinde barınma imkânı sağlamamalarını bekliyoruz.
15 Temmuz’da Türk Halkı demokrasisini canı pahasına koruyacak olgunlukta olduğunu göstermiştir. Bu süreçte gerek devlet gerekse toplum olarak yaşadığımız ağır travmanın yaralarını sarmaya devam ediyoruz.
Bu vesileyle, o gece hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi, kahramanlarımızı bir kez daha saygıyla, minnetle anıyorum.
Devletimiz, demokratik laik hukuk sistemimiz ve tüm kurumlarımız ülkemizde yeni tesis edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte bu süreçten daha güçlü bir şekilde ve yenilenmiş olarak çıkacaktır, bundan şüphemiz yoktur.
Aynı şekilde, ülkelerimiz arasında yaşanan mevcut sorunların da kalıcı olmadığını, aramızda dostluğa ve ortak yarara dayalı sağlam temeller bulunduğunu düşünüyoruz. Tabiatıyla, Almanya’da toplumlar arasındaki huzur ve barışın sürdürülmesi açısından tüm taraflara önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu hususta, diyalog kanallarının açık tutulması ve önyargılardan uzak, karşılıklı iyi niyete ve saygıya dayalı yaklaşım önem arzetmektedir.
Bu bağlamda, özellikle son yıllarda Almanya’da ve genel olarak tüm Avrupa’da yeniden yükselişe geçen yabancı düşmanlığı, İslamofobi, ırkçılık ve Türk karşıtlığı kaynaklı saldırılardan dolayı derin kaygı duyduğumuzu bu vesileyle vurgulamak istiyorum. Bu tür saldırılara karşı daha kararlı ve cesur bir şekilde mücadele edilmesi gerekmektedir. Saldırganlar cezasız kaldıkça, yeni saldırılar teşvik edilmiş olacaktır.
Başkonsolosluk olarak camilerimize, derneklerimize, kurumlarımıza ve vatandaşlarımıza yönelik her türlü saldırıların ve ayırımcı/dışlayıcı uygulamaların yakından takipçisi olmaya, vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerini korumaya devam edeceğiz.
Bu anlayış çerçevesinde, siz dostlarımızın da desteğiyle, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosluğu olarak, bugüne kadar olduğu gibi, Türk-Alman ilişkilerinin geliştirilmesine elimizden geldiğince katkı sağlamaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve Kurutuluş Savaşı kahramanlarımızı saygıyla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak üzere bu akşam bir araya gelerek bu özel günümüzü paylaşan tüm değerli konuklara, Başkonsolosluk mensupları ve şahsım adına şükranlarımı sunuyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı