23 Nisan konuşma metni

Şener Cebeci 22.04.2018
Türk toplumunun değerli üyeleri,
Saygıdeğer misafirler,
Sevgili çocuklar,


Öncelikle sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, büyükleri ise saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

23 Nisan 1920 tarihi, milletimizin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin daha Kurtuluş Savaşı devam ederken Ankara’da açıldığı tarihtir. Bu anlamlı tarih, bilindiği üzere, ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, çocuklarımızı geleceğimiz olarak görmüş ve onlara duyduğu güvenin bir göstergesi olarak 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan etmiştir. Dünyada çocuklara bayram hediye eden ve bu bayramı dünya ile paylaşan ilk ve tek devlet Türkiye’dir. Bu vesileyle Büyük Önder Atatürk’ü de minnet ve özlemle anıyoruz.

Bu bayram, 1980’lerin başından itibaren uluslararası bir bayram haline dönüşmüş ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocukların katılımıyla Türkiye’de bir çocuk festivali şeklinde kutlanmaya başlanmıştır.

Bugün burada Almanya’da da bu güzel geleneğimizin yaşatılması, gelecek kuşaklara bu geleneğin aktarılması bizi mutlu etmektedir. Almanya Türk Toplumunun çocuklarına ve geleneklerine sahip çıkarak milli kültürümüzü yaşatması takdire şayandır.

Sevgili çocuklar,

Gelecek sizlerindir. Sizler büyüdüğünüzde anne-babalarınızın, bizlerin yerlerini alacaksınız. Önce kendinize, ailenize, yakınlarınıza, ülkenize ve tüm insanlığa hayırlı bireyler olarak yetişmeniz hepimizin temel önceliği olmalıdır.

Hem çok iyi bir eğitim almalı, hem de yüksek ahlaklı birer iyi insanlar olmalısınız. Hem bulunduğunuz, içinde yaşadığınız toplumu iyi tanımalı, hem de öz tarihinizi ve kimliğinizi iyi bilmeli ve muhafaza etmelisiniz. Böyle yaparsanız hem kendinize duyduğunuz saygınız artar, hem de etrafınızdakilerden daha fazla saygı görürsünüz.

Sizlerin okullardaki başarılarınız anne-babalarınız ve öğretmenleriniz kadar bizleri de mutlu ediyor. Çünkü güzel yarınları ancak başarılı bireyler inşa edebilir.

Değerli anne-babalar, sevgili Öğretmenler,

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamak sizlerin elinde. Hem başarılı, hem iyi birer insan olmaları için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. En büyük yatırım çocuklara yapılan yatırımdır.

Çocuklarınız için büyük fedakârlıklara katlandığınızı biliyoruz. Almanya Türk Toplumunun geleceğini oluşturan bu çocuklara doğru hedefler belirlemek ve rehberlik yapmak çok önemli. Bir kere çocuklarımızın Türkçeyi iyi öğrenmeleri temel önceliğimiz olmalıdır. Anadilini iyi bilmeyen çocukların okulda başarılı olamadıkları, diğer bir dili öğrenmekte zorlandıkları artık kabul edilen bilimsel bir gerçektir. Evde konuşulan Türkçe ile asla yetinilmemelidir. Türkçenin dünyada en yaygın olan, en fazla kişi tarafından konuşulan en önemli diller arasında olduğu gerçeğini çocuklarımıza da aktarmamız onların özgüvenleri acısından yararlı olacaktır.

Okullarda iyi organize olarak, Türkçe derslerinin yaygınlaştırılmasına çalışmalıyız. Bu konuda aktif çalışmalar yapan dernek ve STK’lara destek olmalıyız. Organize olamadığımız takdirde bu alandaki basarimiz sinirli kalacaktır.

Çocuklarımızın aynı şekilde Almanca’yı da iyi konuşup yazabilmelerine azami özen göstermeliyiz. Dil bilgisi uyumun, entegrasyonun temel şartlarındandır.

Ayrıca, ileride iyi bir iş bulmaları bakımından da temel önemdedir.

Sizlere tüm bu çabalarınızda şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Başkonsolosluk olarak elimizden gelen desteği sağlamaya devam edeceğiz.

Sözlerimi sonlandırmadan evvel, bu anlamlı etkinliğe ön ayak olan, gerçekleşmesine emek veren Dortmund Türk Eğitim Merkezinin değerli öğretmenlerine, Dortmund Belediyesine, sponsorlara, derneklerimize ve vatandaşlarımıza huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyor, sevgili çocuklarımızı da şefkat ve sevgiyle kucaklıyorum. Bayramımız kutlu olsun!

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı