İstiklal Marşımızın kabulü, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u anma, Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümü ve Şehitler Günü

Şener Cebeci 18.03.2018
Değerli konuklar,
Aziz vatandaşlar,

Bildiğiniz gibi, Mehmet Akif Ersoy’un ‘milli şair’ olarak adlandırılmasının sebebi, Kurtuluş Savaşı sonrası kabul edilen İstiklal Marşı’mızın şairi olmasıdır.

Gerçekten de İstiklal Marşı, hem edebi gücüyle hem de içerdiği ruh ve felsefeyle tüm milletimizin gönlüne taht kurmuş emsalsiz bir şiirdir.

Mehmet Akif de, şairliği kadar, yüksek fazilet timsali bir karaktere sahip olduğu için, ‘milli şair’ unvanını fazlasıyla hak etmiştir.

Öte yandan, Mehmet Akif İstiklal Marşı ile olduğu kadar, Çanakkale Şiiri ile de Türk edebiyat tarihine adını şan ve şerefle yazdırmış müstesna bir şahsiyettir.

Dolayısıyla, Çanakkale denince de akla Mehmet Akif’in gelmesi tesadüf değildir.

Milli şairimiz, Türk Milleti’nin adeta ateşle imtihan edildiği o en zor günlerde, biri Çanakkale Savaşı, diğeri Kurtuluş Savaşı olmak üzere, birbiri ardınca yaşanan ve tarihimizde çok önemli birer dönüm noktası olan bu iki büyük olayı efsaneleştirmiş, abideleşirmiş, kendisi de böylece abide bir şahıs olmuş, gönül sayfalarımızda benzersiz bir mertebe kazanmıştır.

Esasen, Mehmet Akif’in bu iki büyük olayla birlikte anılması boşuna değildir:

Çünkü, Çanakkale destanı, kurtuluş Savaşı’nın da başlangıcı sayılmaktadır.

Evet, Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Zaferine rağmen kaybedilmiştir ve Osmanlı imparatorluğu bu savaşın sonunda tarihe karışmıştır.

Ancak, Çanakkale’de doğan yenilmez ruh, birkaç sene sonra kurtuluş savaşını zafere taşıyan ruhtur.

Çanakkale, Osmanlı’nın son iki asrı boyunca süren ve vatan şairi Namık Kemal’in ‘makûs talih’ olarak nitelendirdiği yenilgiler silsilesinin durdurulduğu, bir milletin talihinin değiştiği savaştır.

Hem de Mehmet Akif’in deyimiyle ‘eski dünya, yeni dünya, bütün akvamı beşer’e, yani dünyanın tüm milletlerine karşı verilen bir şanlı mücadelenin sonunda.

Değerli konuklar,

Çanakkale Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’nı birbirine bağlayan bir başka bağ, bir başka kahraman daha var: Anafartalar’da parlayıp, Dumlupınar’da zirveye ulaşan bir güneş, bir yüce lider, bir büyük komutan: Mustafa Kemal Atatürk!!

Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında milli liderimizi, Mehmet Akif’in şahsında da milli şairimizi bize armağan etmiştir.

Kendilerini ve kahraman silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle, hasretle yad ediyoruz. Ruhları şad olsun!

Dünyanın neresinde olursa olsun, ister Türkiye’de olsun, ister sizler gibi gurbette olsun, her birimizin, özellikle de yeni nesil gençlerimizin, çocuklarımızın Çanakkale ruhunu, İstiklal Marşı ruhunu bilmeleri, benimsemeleri, yaşatmaları çok önemli.

Siz gurbetteki vatandaşlarımıza, bu hassasiyeti gösterdiğiniz, bu heyecanı paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Umuyorum ve biliyorum ki, aynı ruhu, aynı heyecanı çocuklarınıza, çevrenizdekilere de aşılayacak, etrafınıza yayacaksınız. Bize yakışan, bizden beklenen de budur.

Bugün burada düzenlenen programın böyle bir amaca hizmet etmesini umuyor, bu anlamlı etkinliği düzenleyen Dortmund Türk Eğitim Merkezini ve emeği geçenleri kutluyorum.

Bu programımıza geldiğiniz, bu heyecanımızı paylaştığınız için hepinize şükranlarımızı sunuyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
1.1.2021 Yeni Yıl
2.4.2021 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
13.5.2021 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil
24.12.2021 Noel Arefesi
31.12.2021 Yılbaşı