Covid-19'la Mücadele Kapsamında Sınır Kapılarımızdan Ülkemize Girişte Uygulanacak Yeni Usul Ve Esaslar

Essen Başkonsolosluğu 11.03.2022

1. İçişleri Bakanlığımız İller İdaresi Genel Müdürlüğünün "Pandemi Tedbirleri" konulu Genelgesiyle, 10 Mart 2022 tarihinden itibaren sınır kapılarımızdan ülkemize girişte uygulanacak usul ve esaslar yeniden düzenlenmiştir. Bu bağlamda:

a.Havayoluile sınır kapılarımızdan ülkemize girişlerde; Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler veya son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazı veya son 48 saat içinde alınmış negatif hızlı antijen testi ibraz eden kişilere karantina tedbiri uygulanmayacaktır.

b.Kara, deniz ve demiryolusınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak kişilerden herhangi bir belge istenmeyecektir.

c. 12 yaş altındaki çocuklar ülkemize girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacaktır.

d. Uçak mürettebatı ve kilit personel SARSCoV2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

e. Yabancı ülkelerle ikili düzeydeki özel düzenleme hükümleri saklıdır.

2. Öte yandan, ülkemizi ziyaret edecek vatandaşlarımızın sözkonusu Genelgeyle bildirilen ve aşağıda konu başlıkları itibariyle sunulan yeni düzenlemeleri ayrıca dikkate almaları gerekmektedir.
a.Maske kullanımı


: Bundan böyle açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğu uygulanmayacaktır. Öte yandan yeni bir karar alınıncaya kadar; okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) maske kullanım zorunluluğu uygulanmasına devam edilecektir.

b.HES kodu uygulamasına son verilmesi: Alışveriş merkezleri (AVM), tiyatro, halı saha gibi belirli alanlara girecek veya otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarının kullanacak kişilere yönelik HES kodu sorgulaması yapılması uygulaması sona erdirilmiştir.

c.PCR testi: Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasına son verilmiş olup,hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi istenilmeyecektir.

3.Daha önce ülkeye girişte doldurulması zorunlu olan "Türkiye'ye Giriş Formu"nun(register.health.gov.tr)doldurulma uygulamasına son verilmiştir.

Saygılarımızla duyurulur.

Atatürk

Sezai Tolga Şimşir Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
28.2.2022 Karnaval
15.4.2022 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
18.4.2022 Dini Tatil - Paskalya
2.5.2022 Ramazan Bayramı 1. Günü
26.5.2022 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
6.6.2022 Dini Tatil - Küçük Paskalya
16.6.2022 Dini Tatil - Yortu Bayramı
3.10.2022 AFC Milli Günü
1.11.2022 Dini Tatil
26.12.2022 Dini Tatil