T.C. Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir'in göreve başlama vesilesiyle yayınladığı mesaj

Essen Başkonsolosluğu 28.01.2022

Türk Toplumunun değerli üyeleri,

Kıymetli ziyaretçiler,

27 Aralık 2021 tarihinde Essen Başkonsolosluğu görevime başlamış olmaktanbüyük bir onur ve mutluluk duyuyorum.

Atatürk’ün 1917 yılında, henüz bir Osmanlı subayıyken ziyaret ettiği Essen’deki tek yerleşik Başkonsolosluk olan temsilciliğimiz, gerek Almanya’da, gerek Kuzey-Ren Vesfalya’da en uzun süreden bu yana hizmet veren Başkonsolosluklarımızdandır.

Almanya’nın yanısıra, Avrupa’nın tarihi yerleşim yerlerinden birisi olan ve uzun yıllar demir-çelik ve maden sanayilerinin merkezi konumunda bulunmuş Essen’de yerleşik Başkonsolosluğumuzun temel önceliği, konsolosluk işlemlerinde mümkün olabilecek en hızlı ve kaliteli hizmeti, güleryüzlü ve samimi bir çalışma ortamı içerisinde sunabilmektir.

Türkiye, Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerini Mart 2020’den bu yana etkisi altına alan küresel Koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen, Başkonsolosluğumuz, bu süreçte de hizmetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmüştür. Bu vesileyle, büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

İlerleyen süreçte konsolosluk hizmetlerimizin çeşitliliğinin artırılarak, vatandaşlarımızın daha fazla hizmete erişim sağlamasının mümkün hale getirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Yapılan yeni düzenleme ile sürücü belgesi başvurularının konsolosluklarımızca alınabilmesi sağlanmıştır. Yakın zamanda başlayacak olan Aile ve Sosyal Destek Danışmanlığı hizmeti çerçevesinde, uzun yıllardır devam eden Hukuk Danışmanlığı hizmetimizde olduğu gibi, vatandaşlarımızın özel konularda bilgi ve yönlendirme ihtiyacı ücretsiz olarak karşılanacaktır.

Başkonsolosluğumuz, Din Hizmetleri Ataşeliğimiz, Eğitim Hizmetleri Ataşeliğimiz ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Hizmetleri Ataşeliğimiz’le birlikte, 7 gün, 24 saat kesintisiz hizmet anlayışıyla çalışmaktadır. Olası eleştiri, öneri ve görüşlerinizi bizlerle konsulat.essen@mfa.gov.tr adresinden paylaşmanızı bekliyoruz. Sizlerin eleştiri ve önerileri, verilen konsolosluk hizmetinin kalitesinin artırılması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Bir bütün olarak Konsolosluk hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için www.konsolosluk.gov.tr adresini ziyaret edebilir veya 7/24 hizmet veren Konsolosluk Çağrı Merkezimizi +49 30 30 80 70 90 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Ayrıca, “twitter” ve “facebook” hesaplarımızı takip edebilir, Başkonsolosluğumuzca konsolosluk hizmetleri konusunda yapılan duyuru ve çağrılara ilk elden erişim sağlayabilirsiniz.

Bu vesileyle, 1961 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile o dönemdeki ismiyle Batı Almanya Cumhuriyeti arasında akdedilen İşgücü Anlaşmasını takiben bu bölgedeki maden ocaklarında ve demir-çelik tesislerinde çalışmaya gelen insanlarımızın aziz hatırasını tazimle yad ediyorum.

Onlar, Almanya’nın kısa sürede, hem Avrupa Birliği (AB) içerisinde, hem dünya üzerinde eriştiği müstesna noktaya gelebilmesine önemli katkı sağladıkları gibi, Türkiye ile Almanya arasında benzersiz bir ilişkinin tesis edilmesine ve tarihi dostluk bağlarının pekişmesine katkıda bulundular. Varlıkları, görev yaptığımız bu güzel ülkeye kazandırdıkları ve başarıları bizim için gurur kaynağıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, internet sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyor, tüm Başkonsolosluğumuz personeli adına hepinize en içten saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Sezai Tolga Şimşir

T.C. Essen Başkonsolosu

Atatürk

Sezai Tolga Şimşir Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
28.2.2022 Karnaval
15.4.2022 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
18.4.2022 Dini Tatil - Paskalya
2.5.2022 Ramazan Bayramı 1. Günü
26.5.2022 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
6.6.2022 Dini Tatil - Küçük Paskalya
16.6.2022 Dini Tatil - Yortu Bayramı
3.10.2022 AFC Milli Günü
1.11.2022 Dini Tatil
26.12.2022 Dini Tatil