Dövizle Askerlik Hakkında Duyuru

Essen Başkonsolosluğu 16.01.2019

Yeni düzenleme kapsamında dövizle askerlik başvurusunda bulunacak yükümlülerce yapılacak işlemler aşağıda sıralanmıştır.

1-) Uzaktan eğitim portalına https://dovizle.msb.gov.tr adresinden erişerek, “Yeni hesap" açacak ve penceredeki formu doldurup, sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapacaklardır.

2-) Portaldaki içeriklerin tamamı takip edilerek, ders sonunda yöneltilen sorular doğru olarak cevaplandırılacaktır.

3-) Uzaktan eğitim programını tamamlayan yükümlüler, bağlı bulundukları temsilciliklere gerekli belgelerle başvuracaklardır.

*Dövizle askerlik hakkından yararlanabilmek için, Türkiye’de geçen süre hariç en az 3 yıl (36 ay = 1095 tam gün olarak) işçi, işveren veya serbest iş sahibi olarak çalışmış olmak gerekmektedir. Çalışma gün sayısı yeterli olmayanların belgelendirmeleri şartıyla aşağıdaki süreleri de dahil edilir.

a) Herhangi bir işyerinde çalışmayarak, resmî kurumlardan işsizlik yardımı veya sosyal yardım alarak geçimlerini sağlayanların bu durumlarını ispata yarayan belge.

b) Eşi çalıştığından kendisine işsizlik veya malûliyet yardımı ödenemeyenlerin bu durumlarını ispata yarayan belge.

c) Malûliyet yardımı alanların bunu ödeyen makamlardan yardım aldıkları tarih ve süreyi gösteren belge.

GEREKLİ BELGELER:

1-) Geçerli nüfus cüzdanı ve arkalı önlü 1 adet fotokopisi

2-) Geçerli Türk pasaportu ve Türk makamlarınca işlem görmüş sayfalarının 1’er adet fotokopisi

3-) Alman oturum kartı ve arkalı önlü 1 adet fotokopisi

Çifte vatandaşlığa sahip yükümlüler için;

-Nüfus Cüzdanlarıyla birlikte geçerli Alman kimliği ve arkalı önlü 1 adet fotokopisini ibraz etmeleri,

-Alman vatandaşı olduklarını nüfus kayıtlarına işlettirmeleri,

-Alman kimliği olmayıp geçerli Alman pasaportu (Reisepass) ile başvuruda bulunmak isteyenlerin ayrıca ikamet belgesi (Meldebescheinigung) getirmeleri gerekmektedir.

4-) 3 Adet vesikalık resim

5-) Versicherungsverlauf (Deutsche Rentenversicherung AG, Landesversicherungsanstalt LVA, Knappschaftgibi emeklilik kurumları tarafından düzenlenmiş güncel tarihli, imzalı ve mühürlü hizmet cetveli belgesi)

İşçiler İçin:

a)İşveren tarafından düzenlenmiş son aylık ücreti gösterir belge (Lohnabrechnung) ve 1 adet fotokopisi.

b)İşveren tarafından düzenlenmiş fiilen çalışıldığını gösterir yeni tarihli (bir aydan eski olmayacak) imzalı mühürlü belge (Arbeitsbescheinigung).

İşsizler İçin:

İşsizlik sigortası yardımı alındığına/işsiz olunduğuna/eşin çalışması nedeniyle bu haktan mahrum olunduğuna dair güncel tarihli belge (Bewilligungsbescheid)ve 1 adet fotokopisi.

İşverenler / Serbest Çalışanlar İçin:

a) İş ruhsatının (Gewerbe) aslı ve 1 adet fotokopisi.

b) Kamu Düzeni Dairesi (Ordnungsamt) tarafından düzenlenen, işyerinin ne zamandan itibaren ve halen faaliyette olduğunu gösterir imzalı, mühürlü ve güncel tarihli belge (Auskunft aus der Gewerbemeldedatei ).

c) İlgili vergi dairesi (Finanzamt) tarafından düzenlenen,

1-) Kişinin serbest iş sahibi olarak vergi mükellefi olduğunu gösteren yeni tarihli, imzalı, mühürlü belge (Nachweis der Eintragung als steuerpflichtiger Unternehmer).

2-) Kişinin (aylık, üç aylık, yıllık) kazanç durumunu (brüt kazanç, vergi ödemeleri, sosyal kesintiler, net kazanç vs. ) gösterir yeterli sayıda, imzalı, mühürlü belge (Steuerbescheid) ve tasdikli 1 adet fotokopisi.

Dövizle askerlik bedeli 2000,-€ ile 10,-€ tutarındaki havale ve posta masrafı başvuru esnasında Başkonsolosluğumuza yatırılacaktır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. ESSEN BAŞKONSOLOSLUĞU


Pazartesi - Cuma

1-)Başkonsolosluğumuzda tüm işlemler randevuyla yapılmaktadır. Randevu saatleri 09.00-15.00 arasıdır. 2-) Tebligat işlemleri için randevu saatleri 12.00-15.00 arasıdır. 3-) Pasaport teslim işlemleri saat 08.30-15.00 arasında randevusuz yapılmaktadır. Başkonsolosluğumuz Haftasonu günlerinde kapalıdır.
24.2.2020 Karnaval
10.4.2020 Dini Tatil-Paskalya Arifesi
13.4.2020 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2020 İşçi Bayramı
21.5.2020 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
1.6.2020 Dini Tatil - Küçük Paskalya
11.6.2020 Dini Tatil - Yortu Bayramı
31.7.2020 Kurban Bayramı 1 .Günü
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2020 Noel Arefesi
25.12.2020 Dini Tatil - Noel
31.12.2020 Yılbaşı
1.1.2021 Yeni Yıl